Aktualności

UWAGA RODZICE !!!

    

Drodzy Rodzice, nastąpiła zmiana adresu strony internetowej naszego przedszkola. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nas na stronie:

pm2grajewo.szkolnastrona.pl

 

Przedszkole do hymnu.

     11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Nasze przedszkole z wielką przyjemnością włączyło się w akcję „Szkoła do hymnu”. Wszystkie dzieci, o symbolicznej godzinie 11:11, odświętnie ubrane wraz z całym personelem odśpiewały hymn narodowy.

PIĘCIOLATKI NA CMENTARZU.

       Początek listopada to czas dla nas bardzo szczególny.  Wspominamy tych, których już z nami nie ma. Jak co roku nasze przedszkolaki wybrały się na pobliski cmentarz.  I w tym roku również pamiętaliśmy o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność, oddając życie w obronie Ojczyzny. Dzieci   zapaliły znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, pod Pomnikiem Katyńskim a także na mogiłach ludności cywilnej i żołnierzy poległych w obronie naszego miasta. Poprzez odwiedziny na cmentarzu uczymy dzieci szacunku dla zmarłych i właściwego zachowania się w tym szczególnym miejscu.

Próbna ewakuacja i oglądanie sprzętu strażackiego.

 

   Dnia 25.10.2019r w naszym przedszkolu odbyła się próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

   Zakres i przebieg działań został uzgodniony z Komendantem Powiatowym PSP w Grajewie. Ta jednostka przyjechała do naszego przedszkola, aby obserwować jak uczestnicy ewakuacji na ustalony sygnał   opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły budynek. Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka – samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

TELEFON ZAUFANIA.

800 080 222

– rusza całodobowa bezpłatna infolinia

dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

 

       Już od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.

     W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

WYCIECZKA DO TEATRU LALKI I AKTORA W ŁOMŻY.

    7.10.2019r. – dwie najstarsze grupy przedszkolaków wyruszyły autokarem do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na przedstawienie pt. „Brzydkie Kaczątko” na podstawie bajki J.Ch. Andersena. Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania kulturą – kontakt ze sztuką i wielką sceną.
     Marysia, urocza dziewczynka doświadcza trudnego czasu dorastania. Myśli, że nikt jej nie kocha. Gdy ma wszystkiego dość, niespodziewanie zjawia się bajkopisarz Andersen. Chcąc pomóc zrozpaczonej dziewczynce, opowiada jej bajkę o Brzydkim Kaczątku, które wykluwa się z jaja w rodzinie kaczek. Kaczątko nie jest akceptowane nawet przez rodziców i braci. Różni się od swojego rodzeństwa i jest inne, może bardziej wrażliwe? Cierpi z powodu swojego wyglądu i zrozpaczone wyrusza w świat. Ale świat jest okrutny i groźny, a na malca czyha wiele niebezpieczeństw.
    Mimo, że historia jest smutna, to mnóstwo w niej humoru sytuacyjnego i zaskakujących zwrotów akcji. Przedszkolaki z zapartym tchem obejrzały tę jedną z najpiękniejszych historii w literaturze dziecięcej.
    Po przedstawieniu dzieci miały możliwość wejścia na wierzę w celu obejrzenia wystawy lalek teatralnych z różnych bajek, a na samej górze podziwiały panoramę miasta. Zadowolone wyruszyły do przedszkola, gdzie czekał już pyszny obiad. Ten miły dzień na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków!

„Smerfy” w Akademii Dobrego Startu.

        W poniedziałek 23.09.2019 r. po zjedzeniu śniadania wyruszyliśmy do Niepublicznego Przedszkola nr 1 w Grajewie. Zostaliśmy zaproszeni do wspólnych zabaw na dmuchanej zjeżdżalni, zamku, piłkach oraz sprzęcie ogrodowym. Był też wspólny poczęstunek na świeżym powietrzu. Nasze przedszkolaki chętnie skakały, wspinały się i bujały z nowopoznanymi dziećmi, co sprzyjało wzajemnej integracji. Radości i szczęścia było co nie miara. Dzieci były zachwycone.  

VIII Olimpiada Przedszkolaków.

 

       20.09.2019r. na boisku klubu Hades w Grajewie odbyła się VIII Olimpiada Przedszkolaka zorganizowana pod patronatem Burmistrza miasta Grajewo. W olimpiadzie wzięły udział dzieci z różnych placówek przedszkolnych działających na terenie naszego miasta. Ważnym elementem olimpiady było zapalenie znicza olimpijskiego przez absolwenta naszego przedszkola, należącego do klubu MOSiR. Następnie wszystkie przedszkolaki przystąpiły do zawodów. Każde dziecko wzięło udział w dziesięciu konkurencjach i w nagrodę otrzymało dyplom, medal olimpijski i słodki upominek. Dzieciom dopingowali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz nauczyciele z placówek przedszkolnych. Szczęśliwe, pełne wrażeń i niezapomnianych przeżyć opuszczały boisko.

„Ja też potrafię gotować”

       11 września do naszego przedszkola przybył z wizytą Gamuś. Sympatyczny  miś uczył dzieci gotować. W trakcie proponowanych przez Gamusia gier i zabaw przedszkolaki zdobyły wiadomości na temat zdrowego żywienia. Na początku spotkania wspólnie  ustalono zasady zdrowego odżywiania, a następnie dzieci  przystąpiły do „ gotowania”. Rozpoznawały i segregowały warzywa i owoce,  wybierały warzywa, z których można ugotować  zupę, szukały składników potrzebnych do przygotowania śniadania, obiadu i pizzy, pomagały Gamusiowi w wyszukiwaniu owoców i warzyw, tańczyły i śpiewały wspólnie z misiem. Poznały też całą rodzinę Gamusiów. Na koniec wspólnej, wesołej i pouczającej zabawy miś wręczył dzieciom kolorowanki.

PRZEDSZKOLE WITA PO WAKACJACH !

     Serdecznie witamy naszych Przedszkolaków i ich Rodziców po wakacyjnej przerwie. Mamy nadzieję, że nowy rok przedszkolny powitacie wypoczęci i z uśmiechem na twarzy wracacie w przedszkolne progi. Szczególnie ciepło witamy nasze Maluszki, które po raz pierwszy odwiedzą nasze przedszkole. Rozpoczniemy kolejny rok wspólnej zabawy, nauki i pracy. Będziemy odkrywcami, badaczami, podróżnikami, artystami i twórcami, a wszystko po to, by dobrze się bawiąc jak najwięcej się nauczyć, zdobyć nowe umiejętności, doskonalić te już posiadane. Życzymy Wam, abyście szybko zaadoptowały się w nowym miejscu, a łez przy rozstaniu z rodzicami, było jak najmniej. My – nauczyciele i inni pracownicy przedszkola dołożymy wszelkich starań, byście jak najszybciej poczuły się u nas, jak w domu.